تبلیغات
هابیل - تناقضات میان سخنان مسئولین مدرسه‌ی عالی باید در جلسه‌ی آینده‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود
فیدها:
ATOM
RSS
عضویت در خبرنامه

آیت الله امامی كاشانی، باقی‌ماندن مدرسه‌ی عالی تهران را پذیرفت. این خبری بود كه دیشب در رسانه‌ها پچیید و حاصلِ گفت‌و‌گوی ایشان یا خبرگزاری فارس بود. بی‌هیچ شك و شبهه، این بازگشت به رأی و نظرِ اكثریتِ اساتید و دانش‌پژوهان، جای ِ قدردانیِ از ایشان را باقی می‌گذارد و بی‌شك، دور شدن از استحاله‌ی هویتِ مدرسه‌ی عالی را در پی خواهد داشت.

این همه، حاصلِ دقت‌نظر اساتید و دانش‌پژوهان مدرسه‌ی عالی‌ست كه متعهدانه و در عین نظم و ادب، به بیانِ نحوه‌ی نگاهِ خود به این موضوع پرداختند و نقدِ خویش را بر مصوبه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی، به جدّ و مستدل بیان داشتند. فرمایشات آیت الله امامی كاشانی، كه به حتم در مشورت با برخی از مقامات ارشد مدرسه تنظیم شده است، نكات فراوانی داشت كه شایسته‌ی توجه است:

ـ ایشان در این مصاحبه، بیان داشته‌اند كه مدرسه عالی با همین نام باقی می‌ماند و تغییر عنوان مصوب شده، مربوط به شعبه‌های این مدرسه خواهد بود. این بدین معناست كه مكان فعلی مدرسه‌ی عالی با عنوان "مدرسه‌ی عالی شهید مطهری" به كار خود ادامه خواهد داد و سه شعبه‌ی یزد و زاهدان و مشهد، مشمولِ دانشگاه شدن خواهند شد. لازم به تذكر است كه استدلال‌های مقامات مدرسه‌ی عالی مبنی بر تغییر عنوان مدرسه‌ی عالی، و در جلسه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی اما این مطالب را نمی‌رساند و این به معنای نحوه‌ی نگاهِ جدید‌ی‌ست كه پس از مسائل هفت روزِ گذشته، شكل گرفته است. لازم به ذكر است كه با بیان جدید، مشكل تعامل با دانشگاه‌های دیگر كه یكی از دلایل تغییر عنوان ذكر شده بود، پابرجاست و به نتیجه نرسیده است.

ـ این مصاحبه البته می‌رساند كه بنا بر گفته‌ی حضرت آیت الله، و بنا بر خواسته‌ی دانش‌پژوهان و سخنان برخی از اعضایِ شاخص شورای عالی انقلاب فرهنگی، درخواست جدیدی مبنی بر بررسی جدّی مصوبه‌ی پیشین آن شورا مطرح شده است و كارشناسی شدن این موضوع را در پی خواهد داشت. چرا كه مصاحبه‌ی آیت الله به نحوی درخواست و بیان جدیدی را از شورا طلب می‌كند كه بر رسیدن ِ مجدد موضوع تغییر عنوان را نتیجه می‌شود.

ـ نكته‌ی دیگر، وضعیت تعامل با حوزه‌ی علمیه‌ی قم خواهد بود. بر اساس وضعیت جدید، دانش‌پژوهان شعبه‌های غیر از تهران ِ مدرسه‌ی عالی، به احتمال زیاد، به عنوان طلبه در حوزه‌ی علمیه‌ی قم پذیرفته نخواهند شد. چرا كه ایشان، ذیل عنوان دانشگاه مشغول به فعالیت بوده و مدارك‌شان نیز با عنوان دانشگاه شهید مطهری زده تایید و اعلام خواهد شد. این مسئله از نكاتی مهمی‌ست كه بایست به آن توجه داشت.

ـ یكی دیگر از نكات، وضعیت فعلی دانش‌پژوهان مدرسه‌ی عالی می‌باشد كه با امید تحصیل در هر دو ساختار حووی و دانشگاهی را داشتند. سرنوشت این عزیزان چه خواهد شد؟ آیا حوزه‌ی علمیه قم می‌پذیرد كه با عنوان دانشگاه، به محصلان در شعبه‌های دیگر مدرسه‌ی عالی مدرك حوزوی بدهند؟ این سوالی‌ست كه به احتمال زیاد، ‌پاسخی منفی را در پی خواهد داشت.

ـ نكته‌ی دیگر اصرار مسئولان مدرسه‌ی عالی، بر ارائه‌ی رشته‌های متنوع و جدید می‌باشد. این درحالی‌ست كه وضعیت مدیریتی مدرسه‌ی عالی،‌ به نحوی‌ست كه تا گنون از پس ِ مشكلات آموزشیب فعلی نیز بر نیامده است و طلاب و دانش‌جویان ِ ‌فعلی نیز از این وضعیت ناراضی هستند. این مشكل، در شهرستان‌ها حادتر بوده و وضعیت آموزشی نامطلوب شعبه‌های دیگر نیز مسئله‌ی همیشگی بوده است. این در حالی‌ست كه موقوفات فراوان و اموال فراوانی كه در اختیار مسئولین مدرسه‌ی عالی می‌باشد با حساب و كتاب درستی سامان‌داده نمی‌شود و طلاب مدرسه‌ی عالی از مشكل امكانات نیز برخوردارند. به نظر سخنان آیت الله امامی كاشانی پیرامون خارج شدن از محدوده‌ی معقول و منقول، ناصحیح و وارد شدن به عرصه‌ی مدیریتی ِ جدیدی‌ست كه مدیران فعلی از پسِ آن برنخواهند آمد. بهتر است به وضعیت فعلی مدرسه سامان دهند، سپس به فكر اضافه كردن رشته‌های جدید بیفتند.

ـ هر چه، این تغییرِ رویكرد مسئولان مدرسه‌ی عالی شهید مطهری را باید به فال ِ نیك گرفت؛ و از آیت الله امامی كاشانی به خاطر نگاه مثبت‌شان به نظرات منتقدان قدردانی كرد. از شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز بررسی دقیق‌تر و كارشناسی درخواست تغییر را در اولین نشست آن شورا، مطالبه كرد و از خداوند متعال خواست تا در سایه‌ی توجهات حضرت حجت، ارواحنا فداه، و زعامت مقام معظم رهبری، اصلاح امور مدرسه عالی شهید مطهری در آینده به سرعت شكل پذیرد.

دیدگاه ها ( )